Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet 2023. novemberi programjai kiállítóhelyén, a Bajor Gizi Színészmúzeumban:
IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁSOK:
Magyar nyelvű színjátszás Petőfi korában 1823–1849 (A kiállítás megtekinthető: 2024. december 31-ig.)
Ádám Ottó (1928–2010) és Színháza (A kiállítás megtekinthető: 2024. március 17-ig)
(Egy múzeumi belépővel a Bajor Gizi Színészmúzeum állandó és időszaki tárlatai egyaránt megtekinthetők.)
PROGRAMOK:
Könyvbemutató
november 9. 17 óra
Vörös István: Él-e még Petőfi? című verseskötet bemutatója
A belépés ingyenes.
november 11. 10 óra
Fényből szőtt mesék: Egérke kisasszony vőlegénye
Sorozatunk elsősorban óvodás korú gyerekek és szüleik számára kínál kellemes perceket egy-egy szombat délelőtt, mely során a mesék és a muzsika világában barangolunk.
Közreműködik: Kecskés Karina színművész, drámapedagógus és Fehérváry Lilla előadóművész
Belépő: 1000 Ft (3 év alatt ingyenes)
A programon való részvételhez REGISZTRÁCIÓ szükséges a gidro.katalin@oszmi.hu e-mail-címen.
november 14. 14.30 óra
Színháztörténet és dokumentumai
Száz éve tartotta első előadását Forgács Rózsi Kamaraszínháza
A Thália Társaság egyik legnagyobb tehetségű művésznője, Forgács Rózsi a Thália megszűnése után nem találta helyét a hivatalos színházakban. Azok a feladatok, melyekhez a Magyar Színházban és a Nemzeti Színházban jutott, nem elégítették ki művészi becsvágyát. A színésznő ezért a Thália egykori játszóhelyén, a Folies Caprice helyiségében, a Révay utca 18. szám alatt lévő Kis Komédiában 1923. november 11-én Forgács Rózsi Kamaraszínháza néven új vállalkozásba fogott.
Vendég: Csákányi Eszter
Közreműködik: Gajdó Tamás
Belépő: 1500 Ft
november 15. 15 óra
Villakoncert
Bajor Gizi egykori szalonéletét megidéző koncertjeink évadzáró eseményeként egy különleges barokk zenei programmal jelentkezünk. Egy mára elfeledett korabeli hangszer lesz a főszereplője: a viola da gamba család tagjai a legrégebbi európai vonós hangszerek közé tartoznak. Népszerűségük és fénykoruk olyannyira a reneszánsz és a barokk zenei korszakaihoz köthető, hogy nem sokkal a 18. század közepe után, a hegedűk rohamos előretörésével teljesen ki is mentek a divatból.
Közreműködik: Balázs Elemér Junior Príma-díjas zongoraművész
Műsor:
Válogatás Chopin prelűdökből/improvizációk
Balázs Elemér: Saudade I.
Chopin: g-moll ballada
Balázs Elemer: Saudade II.
Rachmaninoff: Esz-moll tableaux etűd
Liszt Ferenc: Paganini etűd No. 2
Belépő: 1500 Ft
november 17. 19 óra
„Pincétől a padlásig” – VILLASÉTA Bajor Gizi egykori otthonában
A Nemzeti Színház egykori dívája az 1930-as évektől a XII. kerület akkor még csöndes és városszéli egyik utcájában egy kétszintes villában élt, egy óriási kert közepén. Mindez ma is áll, a Színészmúzeumnak ad helyet. A közel ezer négyzetméternyi épületnek a nagyközönség előtt eddig rejtett tereit fedezhetik fel programon résztvevők.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a séta során az épület négy szintjét sok lépcsőzéssel járjuk be! A program regisztrációhoz kötött! INFORMÁCIÓ és JELENTKEZÉS: Szebényi Ágnes (e-mail: szebenyi.agnes@oszmi.hu)
Belépő: 3000 Ft
november 22. 17 óra
Győrei Zsolt – Schlachtovszky Csaba: Bolygó király
Alapmű egy felvonásban
A pesti Nemzeti Színház öltözőjében járunk 1848. március 15-én, a Bánk bán félbeszakadt előadása után. A Király szerepébe beugrásra felkért vidéki színészt, Szuper Károlyt hideg zuhanyként éri, hogy a közönség még az ő színpadra lépése előtt pánikszerűen elhagyta a színházat. A meglepő fordulatokban bővelkedő, a korabeli vándorszínészek életét hűen és játékosan megelevenítő tragikomédia két szerzője, „Győrei Zsolt és Schlachtovszky Csaba nemcsak nagyszerű drámaírók, hanem sikeres színházcsinálók is. Darabjaik nem komoly könyvdrámák, hanem ízig-vérig színpadra termett vígjátékok – ezért is vesszük olyan komolyan őket”– írja róluk Bánki Éva.
Most, kerek bő huszonkilenc esztendővel a megszületése után, a mű a szerzők előadásában hallható.
Belépő: 1500 Ft
MINDENKIT SZERETETTEL VÁRUNK!