Bűvészinasok

Image
Bűvészinasok_bábkiállítás

Bűvészinasok

A 70 éves Astra Bábegyüttes és a 30 éves Maszk Bábszínház kiállítása
Helyszín
Pesti Vigadó
1051 Budapest, Vigadó tér 2.
Megtekinthető
2024. június 19. - 2024. szeptember 22.

Hetvenéves fennállását ünnepli a 20. századi magyar bábművészet megkerülhetetlen társulata, az Astra Bábegyüttes. A Vízvári László piarista paptanár vezette együttes témaválasztásaiban és bábtechnikai megoldásaiban is újítónak számított. Az elmúlt hét évtizedben jelentős sikereket arattak itthon és külföldön. Az 1968-as Ki mit tud? vagy később a Süsü a sárkány szereplőiként országos ismeretségre tettek szert. A tárlatot a hagyományokat továbbvivő Maszk Bábszínház harmincéves munkásságát összegző kiállítás teszi teljessé. A bábok univerzumán keresztül együtt fedezzük fel a komolyzenei művek, a szépirodalmi alkotások, a népmesék, a legendák, a cirkusz és a bibliai történetek világát.  

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, az Astra Bábegyüttes, a Maszk Báb- és Ifjúsági Színház közös kiállítása.

 

Az Astra Bábegyüttes kiállítását rendezte: Lovas Lilla és Simándi Katalin (Külön köszönet Somogyi Zsoltnak.)

Az Astra Bábegyüttes kiállítását tervezte: Fecsó Andrea

 

A Maszk Báb- és Ifjúsági Színház kiállítását rendezte: Krain-Havas Edina és Havas Zsolt

 

A kiállítást és a szakmai programot a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

Fotók: Tóth Judit Vanda

 

 

Múzeumpedagógiai ajánló

A Mesegyárprogramot a bábszínházi szerzők és dramaturgok inspirálták. A foglalkozás során a kiállításban kutatva alapanyagokat (helyszínt, segítőtársat, varázseszközt stb.) gyűjtünk a hős köré, majd hozzáadjuk a legfontosabb összetevőt, a mesélőt. Így alkothatja meg mindenki a saját történetét. A mesei kellékek variálhatóságának és a gyerekek fantáziájának köszönhetően minden alkalommal egyedi történeteket hallunk, így minden mese egyszeri és megismételhetetlen. 
A foglalkozást általános iskolás kortól ajánljuk, de családos látogatóknak és játékos kedvű felnőtteknek is jó szórakozást nyújthat. 

 

A Metamorfózisok program középpontjában az átalakulások és a fantázia kibontakoztatása áll. A kiállítást párokba vagy kisebb csoportokba rendeződve, részletkereső, nézőpontváltó, számolós és más játékos feladatok segítségével fedezhetik fel a résztvevők. Ezt követően a tárgyanimációban rejlő lehetőséget kihasználva hétköznapi tárgyakból „készítünk” bábokat. 
A foglalkozást általános iskolás kortól ajánljuk, de családos látogatóknak, játékos kedvű felnőtteknek is jó szórakozást nyújthat. 

 

A Lakat alatt program során közös gondolkodásra hívjuk a résztvevőket és saját kiállítást rendezünk. A foglalkozás során olyan kérdésekre keresünk választ, hogy mit jelent a múzeum egy látogatónak? Mit vár egy (báb)kiállítástól? Műtárgyként tekinthetünk-e egy kalapácsra vagy egy lakatra? A felmerülő szempontok és gondolatok megbeszélése után végül megrendezzük saját bábkiállításunkat. A foglalkozás a múzeumok értékmentő szerepét középpontba helyezve reflektál a kiállításon szereplő tárgyegyüttest ért vízkárra. 
A programot általános iskola felső tagozatos tanulóinak és gimnazistáknak ajánljuk. 

 

Árnyak birodalma műhelyünk életkortól függetlenül várja az árnyjáték világában elmélyülni vágyókat. Kísérletezünk a tárgyak és saját testünk árnyékával. Különböző eszközökkel kiszínezzük a feketeséget. 
A foglalkozás során bábokat is készítünk, ezért a program hosszabb idejű kikapcsolódást is jelenthet. 

Bejelentkezés: galeria@vigado.hu és lovas.lilla@oszmi.hu